Białe upławy serowate i wodniste

Wydzielina z pochwy często przybiera postać białawej. Jest to normalny objaw zwłaszcza zaraz po miesiączce i tuż przed nią. Śluz się wtedy zmienia przyjmuje postać lepką, białawą czasami lekko żółtą. Nie powinno to budzić większych podejrzeń u kobiety. To jest naturalna wydzielina, której postać uzależniona jest od zmiany poziomu hormonów w jej ciele. Jeśli jednak śluz zmienia zapach, staje się prócz tego pienisty, daje odczucia swędzenia i pieczenia zewnętrznych okolic intymnych, można przypuszczać, że doszło do infekcji. Grudkowata, biaława wydzielina to symptom zapalenia drożdżakowego. Efektem tego jest grzybica. Może ona przyjmować postać przewlekłą, co jest szczególnie trudne do leczenia czy nawet wykrycia.

Zazwyczaj jednak od razu wiadomo, że mamy do czynienia z nieprzyjemną dolegliwością. Szczególnie białe serowate upławy. Różnią się one pochodzeniem od upławów zielonych i żółtych. Białe grudki widoczne w często wodnistym i pieniącym się śluzie, są oznaką rozwijającej się grzybicy. Wedle badań każda z kobiet przynajmniej raz na nią cierpiała lub zachoruje, a nieliczne borykają się ze stanem przewlekłym tej choroby. Częstym błędem w leczeniu jest pominięcie w kuracji partnera seksualnego. Mężczyźni mogą chorować ni wiedząc o tym, ponieważ u nich ta przypadłość reguły nie daje żadnych objawów.

Przyczyną grzybicy pochwy są grzyby z rodzaju Candida; albicans, glabrata, tropicalis lub parapsilosis. Jednak może być ich znacznie więcej. Przebieg, długość trwania dolegliwości zależne są od tego jakie grzyby nas zaatakowały oraz jak szybko zostało podjęte leczenie. Najczęściej grzybica rozwija się u kobiet z zaburzonym ph pochw: po stosunkach, w upalne dni, po wizycie na basenie, w przypadku braku dostatecznej higieny miejsc intymnych oraz w okresie menopauzy. Taki stan otwiera drogę grzybom do ataku.

Uważać i stosować środki zapobiegawcze należy także w trakcie antybiotykoterapii doustnej lub w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej, które bardzo wyjaławiają błonę śluzową w pochwie i bywają przyczynami grzybicy miejsc intymnych. Szybko ją rozpoznamy bo prócz upławów : białych i grudkowatych pojawia się swędzenie i pieczeni a często nawet ból podczas stosunku płciowego i oddawania moczu. Objawem grzybicy są także upławy wodniste i bardzo rzadkie z charakterystycznym słodkawym zapachem.