Jak leczyć upławy u dzieci

Upławy to nie tylko problem dojrzałych kobiet. Choć w głównej mierze dotyczy tej grupy damskiej populacji, może się przydarzyć także małym dziewczynkom. U nich wydzielina pochwowa, przed okresem dojrzewania jest skąpa i biaława. Jeśli zacznie się kolorystycznie zmieniać, dawać nieprzyjemne odczucia w postaci swędzenia, pieczenia lub innego dyskomfortu, powinno to wzbudzić niepokój. Rodzice a zwłaszcza mama, nie zawsze dowiedzą się od swojej kilkuletniej córki, że taki problem zaistniał. Warto zatem obserwować bieliznę dziecka i zwrócić uwagę na jego zachowanie.

Najczęściej taki problem może pojawić się po wizycie na basenie, będzie spowodowany ciałem obcym jakie znalazło się przypadkiem w pochwie albo też w wyniku częstego korzystania z publicznych toalet poprzez zakażenie bakteriami wywołującymi infekcję i tym samym upławy. Stan zapalny sromu i pochwy u małej dziewczynki powinien być tak samo drobiazgowo leczony jak u dorosłej kobiety. Upławy u dziewczynek mogą zdarzać się częściej tuż przed pierwszym miesiączkowaniem. W takim okresie na pewno ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów do higieny zmieniających odczyn w pochwie na kwaśny niwelując tym samym bakterie odpowiedzialne za powstawanie grzybic i innych infekcji.

Trzeba też zdecydowanie odróżnić zwiększającą się ilość śluzu przed miesiączką od chorobowych upławów. Jest go wtedy znacznie więcej, ale powinien mieć niezmieniony zapach i barwę jasnożółtą bądź przejrzysto- białawą. Jednak nie towarzyszą temu żadne inne objawy jak swędzenie, ból sugerujące stan zapalny sromu. W przypadku kiedy powodem jest brak dostatecznej higieny narządów płciowych mogą pojawić się brązowe upławy z nieprzyjemnym zapachem. Są one wynikiem zakażenia bakteriami jelitowymi zwanymi także kałowymi. Jednakże tak samo nadmiar środków czystości, środków chemicznych, kosmetyków, także bywa przyczyną infekcji i upławów będących ich typowym objawem.

Upławom towarzyszy zwykle częstomocz czy nawet mimowolne moczenie co z kolei może być dodatkowym symptomem zakażeń drożdżakowych sromu jak też układu moczowego. Zapalenie sromu może pojawić się nawet u niemowląt. Jak leczyć upławy w takim przypadku jak i u starszych dziewczynek? Wskazana jest poprawa warunków higienicznych a w skrajnych przypadkach włączenie kuracji antybiotykami. Przywracamy także odpowiednią florę bakteryjną w pochwie.