Upławy przed okresem lub owulacją

Cały cykl miesiączkowy kobiety składa się z kilku faz. Podczas nich dochodzi do zmian w obrębie narządów rodnych kobiety. Tuż po miesiączce, śluzu może być bardzo mało, będzie białawy i lepki. Jednak w kolejnej fazie kiedy rozpoczynają się przygotowania do owulacji, zmienia się śluz szyjkowy, pod względem ilości i barwy. U niektórych kobiet tuż przed i w trakcie uwalniania się komórki jajowej może pojawiać się bardzo dużo wydzieliny śluzowej. Jest ona zazwyczaj rozciągliwa, przejrzysta, podobna wyglądem do białka jaja kurzego. I to nie powinno budzić żadnych wątpliwości. Jeśli ma on delikatną prawie niewyczuwalną woń i opisany kolor, to nie należy mylić go z upławami, sygnalizującymi stany chorobowe.

Rozciągliwy śluz znacznie ułatwia zapłodnienie i podróż plemników do komórki jajowej, dlatego też ni powinno się go w jakikolwiek sposób usuwać poprzez irygację czy inne działania. Najlepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości wkładki higieniczne, nie zapachowe. Gdyby jednak śluz przyjmował nieprzyjemną woń i barwę szarawo- zieloną, brunatną czy wręcz brązowo- krwistą jest to znak, że dzieje się coś niedobrego. Wtedy można mówić o upławach.

Zazwyczaj próbujemy leków bez recepty na upławy by w pierwszej kolejności zaradzić nieprzyjemnym odczuciom. Jednak nie zawsze w taki sposób udaje się zażegnać problem. Infekcja może przejść w stan przewlekły a nawet ukryty, ale zawsze trzeba obserwować śluz, który będzie zdradzał ją albo nieprzyjemnym zapachem albo barwą nawet jeśli nie odczuwamy pieczenia czy swędzenia okolic intymnych. Panie często skarżą się na występowanie infekcji tuż przed miesiączką. Może to być spowodowane nienależytym nawilżaniem pochwy i sromu. Jej suchość sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z dodatkowymi podrażnieniami po stosunku, w ramach noszenia zbyt ciasnej bielizny, czy alergią na proszki do prania lub płyny do higieny intymnej.

Upławy w cyklu miesiączkowym mogą pojawić się praktycznie w każdym momencie. Są one zwykle objawem infekcji i każda zmiana śluzu na grudkowaty, zielony, szary czy brunatny powinna zwrócić uwagę kobiety. Zwłaszcza tuż przed okresem i w jego trakcie kiedy spada odporność, jej organizm będzie narażony na zakażenia, które będą się objawiać na przykład pienistymi upławami tuż po okresie.