Czy upławy w ciąży są normalne

Upławy o nieprzyjemnym zapachu i wyglądzie, to przypadłość jaka może nękać kobiety w każdym wieku. Można mówić o upławach jako czymś normalnym, gdy są one bezbarwne lub białawe i nie wydzielają niepokojącej woni. Kiedy jednak wydzielina z pochwy przybiera niecodzienną barwę i dodatkowo brzydko pachnie, należy zastanowić się co jest tego przyczyną. Zwłaszcza będąc w ciąży nie należy bagatelizować, żadnych symptomów tego rodzaju. Taki stan utrzymujący się może być zagrożeniem dla matki i zdrowia dziecka. Dodatkowo infekcje dróg rodnych, których objawami są upławy, mogą skutecznie uniemożliwić zajście w ciążę. Plemniki poprzez chorobową wydzielinę pochwową stają się mniej ruchliwe i mniejsza ich ilość dociera do komórki jajowej.

Także panie starające się zajść w ciąże a leczone w tym celu hormonalnie, są bardziej narażone na różnego rodzaju zakażenia. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi w ich ciele, czego skutkiem są upławy. Ogólnie rzecz biorąc ciąża jest czasem kiedy kobieta jest szczególnie narażona na uporczywe a nawet nawracające zakażenia drożdżakowe, wirusowe, rzęsistkowe, pochwy i sromu. Przyczyną jest oddziaływanie estrogenów, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej, jakie są wytwarzane przez łożysko.

Mimo, że upławy w ciąży, powinny budzić niepokój to trzeba pamiętać, że ilość śluzu w pochwie w czasie ciąży zwiększa się. Nie zawsze trzeba go traktować jaki chorobową wydzielinę. Upławy od śluzu ciążowego różni przede wszystkim zapach. Standardowa wydzielina jest praktycznie bezzapachowa lub ma bardzo delikatną woń a jej barwa biaława czasami lekko żółta, konsystencja natomiast nie bardzo gęsta.

Trzeba też wiedzieć, że podczas ciąży w macicy a dokładnie w szyjce macicy powstaje tak zwany czop śluzowy. Stanowi on swego rodzaju zabezpieczenie dla płodu a kilkanaście godzin przed porodem wydostaje się on na zewnątrz. Może mieć lekko czerwone zabarwienie, czego powodem są niewielkie pęknięcia naczyń krwionośnych, występujące podczas rozwierania szyjki macicy. Każda zmiana koloru śluzu i jego zapachu powinna wzbudzić u kobiety w ciąży zainteresowanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu swędzenie i pieczenie. Upławy w przypadku grzybicy stają się serowate, biało- żółte o słodkawym zapachu. Z kolei zakażenia bakteryjne objawiają się gęstymi, ropnymi i szarobiałymi upławami.