Nieprzyjemny zapach intymny

Kobiecy zapach intymny powinien być prawie niewyczuwalny. Śluz pojawiający się w obrębie narządów płciowych ma zazwyczaj bardzo delikatną woń i jest bezbarwny, biały lub lekko żółty. Kiedy te parametry śluzowe zaczynają się zmieniać, to znak, że wystąpiła lub zaczyna się rozwijać infekcja. Obserwacja śluzu jest pod tym kątem istotna ponieważ można szybko wykryć wszelkie zakażenia i skutecznie się ich pozbyć bez powikłań. To co z pewnością będzie najbardziej przeszkadzać to charakterystyczny uderzający zapach wydzieliny pochwowej. W przypadku choroby są to upławy także o zmienionej kolorystyce. Ich nieprzyjemna woń będzie różna w zależności od schorzenia z jakim mamy do czynienia.

W przypadku grzybicy zazwyczaj mamy do czynienia z tak zwanym rybim zapachem, często podobny jest on do tego jaki wydzielają grzyby, z uwagi na zakażenie drożdżakowate. Tę przykrą woń zlikwidować można nie inaczej jak tylko poprzez właściwe leczenie. W tym celu kobieta i jej partner, mimo, iż nie będzie miał fizycznych objawów muszą oboje poddać się terapii. Stosuje się tutaj właściwe leki doustne, kremy nakładane miejscowo jak też antybiotyki. Można wspomagać się także lekami bez recepty przyspieszającymi usuwanie problemu.

Upławy przed okresem i owulacją, to częsty problem kobiecy. Mogą one sugerować zakażenia także bakteryjne które są powodowane przez częste używanie tamponów, nieodpowiednią higienę a w tych przypadkach także bakterie kałowe stają się przyczyną problemu zasiedlając pochwę. Intensywny zapach upławów może przyjmować postać lekko słodkawą lub wręcz dawać nieprzyjemną ostrą woń. Często mimo właściwej higieny okolic intymnych mamy problem z przewlekłą infekcją, która daje efekty tylko w postaci niekomfortowego zapachu. Wtedy należy sygnalizować problem u swojego lekarza, który może zalecić profilaktykę w postaci preparatów zawierających pałeczki kwasu mlekowego.

Dodatkowo warto wspomagać się od wewnątrz jogurtami, zawierającymi dobroczynne bakterie, które powinny zasilać przede wszystkim śluzówkę pochwy. Ponadto nieprzyjemny zapach intymny nie musi oznaczać choroby. Jego powodem często bywa dieta. Jeśli znajdzie się w niej dużo wonnych warzyw takich jak cebula, por, czosnek to śluz kobiecy także zmieni woń na bardziej uderzającą. Jednak wtedy trzeba wykluczyć chorobę poprzez obserwację koloru śluzu.